Public Relations w sytuacjach kryzysowych

W dzisiejszym połączonym świecie organizacje są narażone na sytuacje kryzysowe z wielu stron. W związku z tym bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby firmy pracowały nad proaktywnym zarządzaniem wszelkimi potencjalnymi kryzysami, zanim wymkną się one spod kontroli. Być może już kiedyś stanąłeś w trudnej sytuacji, a może właśnie przez nią przechodzisz. Kryzysem może być wszystko, co zagraża Twojej reputacji lub biznesowi i pozostawia Cię z poczuciem, że nie ma wyjścia. Kryzys może przybrać formę klęski żywiołowej, wypadku, skoku konkurencji i prawie wszystkiego innego. W tym wpisie przyjrzymy się temu, co sprawia, że dana sytuacja staje się kryzysem; zbadamy różne rodzaje kryzysów i ich wpływ na firmy; a także podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak można zarządzać trudnymi sytuacjami, zanim staną się one pełnymi kryzysami.

Czym jest zarządzanie kryzysowe i jakie ma zastosowanie w Public Relations?

Skuteczny plan zarządzania kryzysowego pomaga firmom radzić sobie z każdym rodzajem niespodziewanego wydarzenia, które mogłoby zaszkodzić ich reputacji lub doprowadzić do strat finansowych. Kryzys może wynikać z wielu źródeł, w tym wycofania produktu, klęski żywiołowej, sporu pracowniczego, działalności przestępczej, pandemii zdrowotnej, cyberataku lub zmiany polityki rządu. Co najważniejsze, wiąże się z proaktywnym podejściem do zagrożeń, które mogą zaszkodzić reputacji firmy. Każda firma powinna mieć przygotowany plan radzenia sobie z kryzysami, zanim one wystąpią.

Skuteczny plan zarządzania kryzysem PR może pomóc organizacji w zarządzaniu szkodami wynikającymi z wydarzenia, które w przeciwnym razie mogłoby zniszczyć firmę. Kryzys PR to nagłe wydarzenie, które zagraża reputacji firmy i wymaga natychmiastowego działania. Zarządzanie kryzysem wymaga innego podejścia niż zwykły PR. Zamiast podkreślać mocne strony firmy, specjaliści PR muszą odwrócić uwagę od negatywnego wydarzenia i pokazać klientom, że firma podejmuje działania, aby naprawić problem.

Dlaczego zarządzanie kryzysem jest ważne?

Zarządzanie kryzysowe jest ważne, ponieważ może pomóc firmom radzić sobie z dowolną liczbą nieoczekiwanych sytuacji. Jak widzieliśmy, firmy mogą stanąć w obliczu wielu różnych kryzysów, które mogą mieć znaczący wpływ na ich reputację i wynik finansowy. Jednak dobrą wiadomością jest to, że można uniknąć wielu z tych kryzysów po prostu mając plan w miejscu. Firma, która dokonała przeglądu czynników ryzyka, opracowała plan zarządzania kryzysowego i przygotowała się na niespodziewane wydarzenia, ma większe szanse przetrwać burzę, gdy nadejdzie kryzys. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Południowej Kalifornii wykazało, że 87% firm, które posiadają plan, unika kryzysów.

Podstawowe kroki w zarządzaniu kryzysem

Istnieje osiem podstawowych kroków w zarządzaniu kryzysowym. Przyjrzyjmy się każdemu z kroków i zobaczmy, jak mają one zastosowanie w zarządzaniu kryzysami.